Grupy i tabele na Mistrzostwach Europy 2024

polska grupa euro 2024

Mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej odbędą się w dniach 14 czerwca – 14 lipca. Na niemieckich stadionach najsilniejsze reprezentacje powalczą o najważniejsze trofeum na Starym Kontynencie. W EURO 2024 wezmą udział 24 drużyny, które najpierw rywalizować będą w fazie grupowej, natomiast później najlepsze zespoły awansują do fazy pucharowej. Łącznie na ME 2024 będzie sześć grup, a w każdej z nich znajdą się po cztery reprezentacje narodowe.

Eliminacje Euro 2024

W ostatnim czasie reprezentacje narodowe brały udział w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy 2024. Poszczególne drużyny musiały przebrnąć przez tę fazę piłkarskich zmagań, aby później dostąpić zaszczytu udziału w turnieju finałowym na niemieckich boiskach. 20 reprezentacji narodowych zakwalifikowało się do EURO 2024 w ten sposób. Wyjątkiem była reprezentacja Niemiec, która jako gospodarz miała zapewniony udział w turnieju. Z kolei trzy inne drużyny zagrają na EURO 2024 dzięki udanym barażom. Odbyły się one w ścieżce A, ścieżce B i ścieżce C, aby uzyskać awans, należało wygrać dwa mecze – półfinał i finał.

Reprezentacja Polski nie poradziła sobie zbyt dobrze w grupie eliminacyjnej do EURO 2024, ponieważ w zajęła w niej dopiero trzecią pozycję i nie uzyskała bezpośredniego awans. Polska miała spore szczęście, ponieważ zakwalifikowała się do baraży, w których wzięła udział w marcu. Biało-czerwoni w meczu półfinałowym pokonali Estonię 5:1, natomiast w finale okazali się lepsi od Walii po bezbramkowym remisie i lepiej wykonywanych rzutach karnych. W efekcie drużyna dowodzona przez trenera Michała Probierza wywalczyła awans na EURO 2024.

Grupa śmierci Euro 2024

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, na EURO 2024 reprezentacje narodowe w pierwszej części turnieju będą rywalizować w fazie grupowej. W drodze losowania zespoły, które zakwalifikowały się na turniej w Niemczech, zostały rozlosowane do sześciu grup. Awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a także cztery najlepsze z trzecich lokat.

Grupy na EURO 2024:

  • grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria
  • grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania
  • grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia
  • grupa D: Polska, Holandia, Austria, Francja
  • grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, Ukraina
  • grupa F: Turcja, Gruzja, Portugalia, Czechy

Podczas każdego turnieju finałowego eksperci typują, która grupa należy do najsilniejszych. Zdaniem obserwatorów futbolu podczas EURO 2024 na grupę śmierci wyrosła grupa D, w której rywalizować będą: Polska, Holandia, Austria i Francja. Ponadto niełatwe zadanie będą mieli zawodnicy w grupie B, ponieważ Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Albania to również bardzo wyrównane zestawienie.

Polska grupa na Mistrzostwach Europy 2024

Po zwycięskich barażach kibice w naszym kraju bardzo radośnie zareagowali na awans reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy 2024. Biało-czerwoni po raz kolejny będą mieli okazję zaprezentować się na wielkim turnieju. Polacy szczególnie miło wspominają EURO 2016, kiedy to Polska dotarła do ćwierćfinału i odniosła tym samym swój najlepszy wynik w ostatnich latach. Na turnieju w Niemczech zadanie będzie o tyle trudne, że będziemy musieli zmierzyć się z bardzo silnymi zespołami. Biało-czerwoni trafili do grupy D, gdzie ich rywalami będą Austria, Francja i Holandia. Przez wielu to zestawienie określanie jest jako „grupa śmierci”. Trudno z tym polemizować, ponieważ Francuzi to mistrzowie świata z 2018 roku oraz wicemistrzowie świata z kolejnego mundialu. Holendrzy również uchodzą za silną drużynę, która na wielkich imprezach osiągała wielkie rzeczy, m.in. mistrzostwo Europy i trzykrotne wicemistrzostwo świata. Największe szanse na wyrównaną rywalizację Polacy powinni mieć z Austrią, ponieważ jest to zespół na podobnym poziomie. Ile punktów na EURO 2024 zdobędzie Polska? Tego dowiemy się w czerwcu!