Mecz Polska – Albania (eliminacje do Mistrzostw Świata 2022)

Polska - Albania

Oba starcia “biało-czerwonych” z Albanią w ramach eliminacji do katarskiego mundialu 2022 nie należały do najlepszych w wykonaniu naszych reprezentantów. W powszechnej opinii pierwszy mecz, który nasz zespół wygrał w Warszawie 4:1, wcale nie przebiegał pod dyktando Polaków. W rewanżu również nie było łatwo, ale udało się drużynie Paulo Sousy wygrać w Tiranie 1:0.

Przebieg pierwszego meczu Polska – Albania w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2022

2 września 2021, Warszawa, Stadion Narodowy

Polska – Albania 4:1 (2:1)

1:0 – Lewandowski, 12 min, 1:1 – Cikalleshi, 25 min, 2:1 – Buksa, 44 min, 3:1 – Krychowiak, 54 min, 4:1 – Linetty, 89 min.

Sędziował Maurizio Mariani (Włochy). Widzów 38 254. Żółte kartki: Bednarek, Świderski – Gjasula, Bare, Hysaj, Abrashi, Manaj.

Robert Lewandowski, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i przytomnym strąceniu piłki przez Kamila Glika, dał naszej drużynie prowadzenie, ale kolejnych kilkadziesiąt minut na Stadionie Narodowym w Warszawie należało do Albańczyków. Nasz rywal stworzył sobie kilka szans bramkowych i na nasze szczęście wykorzystał tylko jedną z nich. Do bramki strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego trafił Sokol Cikalleshi.

Szczęście mieliśmy również pod koniec pierwszej połowy spotkania. Wówczas Adam Buksa, który rozgrywał swoje debiutanckie spotkanie w reprezentacji Polski, trafił do siatki rywala i na przerwę schodziliśmy prowadząc. W 54. minucie spotkania fenomenalną akcję prawym skrzydłem przeprowadził Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium minął kilku rywali i wyłożył piłkę, niczym na tacy, Grzegorzowi Krychowiakowi. Ten gol wyraźnie uspokoił zapędy Albańczyków, a wynik meczu, na 4:1 dla naszego zespołu, ustalił w końcówce spotkania Karol Linetty, który do siatki trafił od poprzeczki.

Polska – Albania. Składy drużyn

Polska

Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński (33. Paweł Dawidowicz), Kamil Glik, Jan Bednarek – Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Grzegorz Krychowiak, Przemysław Frankowski (62. Karol Linetty), Maciej Rybus (81. Tymoteusz Puchacz) – Adam Buksa (81. Karol Świderski), Robert Lewandowski.
Trener: Paulo SOUSA.

Albania

Etrit Berisha – Elseid Hysaj, Ardian Ismajli, Marash Kumbulla, Berat Djimsiti, Lorenc Trashi (67. Odise Roshi) – Keidi Bare, Klaus Gjasula, Amir Abrashi (74. Endri Cekici) – Rey Manaj (68. Bekim Balaj), Sokol Cikalleshi (83. Myrto Uzuni). Trener: Edoardo REJA.

Przebieg meczu rewanżowego

12 października, Arena Kombetare, Tirana

Albania – Polska 0:1 (0:0)

0:1 – Świderski, 77 min.

Sędziował Clement Turpin (Francja). Widzów 21 000. Żółte kartki: Hysaj, Ismajli, Ramadani – Puchacz, Bednarek, Buksa.

Rewanżowe spotkanie w Tiranie było bardzo istotne dla obu zespołów. Dla reprezentacji Polski dlatego, że przybliżało ją do zagwarantowania sobie udziału w barażach, a dla Albańczyków dawało nadzieję, by nadal uczestniczyć w rywalizacji o bilety do Kataru. To był jeden z najlepszych pod względem taktycznym występów reprezentacji Polski w tych eliminacjach.

W Tiranie nasz zespół nie popełniał tak dużej liczby błędów w obronie, jak w poprzednich spotkaniach. Polacy grali odpowiedzialnie od tyłu i to się opłaciło. Jedyny gol w meczu padł po fenomenalnym dośrodkowaniu Mateusza Klicha, który idealnie znalazł podaniem Karola Świderskiego. Po strzeleniu bramki nasi piłkarze zostali obrzuceni przez kibiców miejscowych różnymi przedmiotami i spotkanie, na kilkanaście minut, zostało przerwane.

Albania – Polska. Składy

Albania

Etrit Berisha – Elseid Hysaj, Ardian Ismajli, Marash Kumbulla, Frederic Veseli – Keidi Bare (80. Enis Cokaj), Ylber Ramadani, Lorenc Trashi (66. Ermir Lenjani) – Myrto Uzuni (58. Armando Broja), Rey Manaj, Odise Roshi (80. Nedim Bajrami). Trener: Edoardo REJA.