Mecz Polska – Anglia (eliminacje do Mistrzostw Świata 2022)

Starcia reprezentacji Polski z Anglią od prawie zawsze budzą ogromne emocje i nie inaczej było w ramach eliminacji do mistrzostw świata, które w 2022 roku odbędą się w Katarze. W marcu 2021 roku, na Stadionie Wembley, spotkanie zakończyło się triumfem naszych rywali 2:1. Jesienią tego samego roku, na Stadionie Narodowym w Warszawie, padł remis 1:1.

Przebieg pierwszego meczu Anglia – Polska w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2022

31 marca 2021, Londyn, Stadion Wembley

Anglia – Polska 2:1 (1:0)

1:0 – Kane, 19 min (karny), 1:1 – Moder, 58 min, 2:1 – Maguire, 85 min.
Sędziował Bjoern Kuipers (Holandia). Mecz bez udziału publiczności. Żółte kartki: Milik

W pierwszym spotkaniu z Anglikami reprezentacja Polski musiała radzić sobie bez Roberta Lewandowskiego. As atutowy naszej drużyny narodowej doznał bowiem kontuzji w poprzedzającym starcie na Wembley meczu z Andorą. Przewaga “Synów Albionu” od początku starcia na londyńskim obiekcie była znaczna i przed upływem 20. minuty rywal już objął prowadzenie. Michał Helik sfaulował szarżującego w polu karnym Raheema Sterlinga, a sprawiedliwość z 11 metrów wymierzył Harry Kane, kapitan i najskuteczniejszy gracz angielskiego zespołu.

Po przerwie napór Anglików nieco zmalał i Polakom udało się to wykorzystać. Jakub Moder doprowadził do wyrównania, a angielska defensywa, z bramkarzem NIckiem Pope’m na czele popełniła fatalny błądy. Korzystnego dla nas remisu utrzymać się jednak do końca meczu nie udało. Harry Maguire wyskoczył najwyżej w naszym polu karnym i na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry dał swojej drużynie zwycięstwo.

Anglia – Polska. Składy drużyn

Anglia

Nick Pope – Kyle Walker, Harry Maguire, John Stones, Benjamin Chilwell – Kalvin Phillips, Declan Rice, Phil Foden (86. Reece James), Mason Mount – Raheem Sterling (90. Jesse Lingard), Harry Kane (89. Dominic Calvert-Lewin). Trener: Gareth SOUTHGATE.

Polska

Wojciech Szczęsny – Jan Bednarek, Kamil Glik, Michał Helik (54. Kamil Jóźwiak), Bartosz Bereszyński – Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder, Maciej Rybus (86. Arkadiusz Reca), Karol Świderski (46. Arkadiusz Milik), Piotr Zieliński (86. Kamil Grosicki) – Krzysztof Piątek (76. Rafał Augustyniak). Trener: Paulo SOUSA

Przebieg meczu rewanżowego

8 września 2021, Warszawa, Stadion Narodowy

Polska – Anglia 1:1 (0:0)

0:1 – Kane, 72 min, 1:1 – D. Szymański, 90+2 min.

Sędziował Daniel Siebert (Niemcy). Widzów 56 212. Żółte kartki: Klich, Puchacz, Krychowiak, Linetty, D. Szymański – Maguire, Phillips.

Rewanżowe starcie z “Synami Albionu” w ramach eliminacji katarskiego mundialu miało dramatyczny przebieg. Tym razem przewaga Anglików nie była tak duża. Śmiało można stwierdzić, że nie było jej wcale i to nasz zespół był bliski objęcia prowadzenia w pierwszej połowie spotkania. Świetnej sytuacji nie wykorzystał jednak Robert Lewandowski. Po przerwie Anglicy zdobyli gola. Na strzał z dystansu zdecydował się Harry Kane, a Wojciech Szczęsny był źle ustawiony i to wicemistrzowie Europy jako pierwsi trafili do siatki.

Nasz zespół nie poddał się jednak i do końca walczył o uzyskanie jak najlepszego rezultatu. Wreszcie na lewym skrzydle piłkę zgarnął Lewandowski, który popisał się idealnym dośrodkowanie w pole karne, wprost na głowę Damiana Szymańskiego. Właśnie w ten sposób zawodnik AEK-u Ateny, pierwszy raz w reprezentacyjnej karierze, wpisał się na listę strzelców i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.