Mecz Polska – Andora (eliminacje do Mistrzostw Świata 2022)

Polska - Andora

Reprezentacje Polski i Andory zmierzyły się w ramach eliminacji katarskiego mundialu dwukrotnie. W pierwszym spotkaniu, rozegranym w Warszawie na stadionie Legii, “biało-czerwoni” wygrali 3:0. W rewanżu prowadzeni przez Paulo Sousę piłkarze triumfowali 4:1. Aż cztery gole w dwumeczu strzelił Andorze Robert Lewandowski.

Przebieg pierwszego meczu Polska – Andora w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2022

28 marca 2021, Warszawa, Stadion Legii

Polska – Andora 3:0 (1:0)

1:0 – Lewandowski, 30 min, 2:0 – Lewandowski, 55 min, 3:0 – Świderski, 88 min.
Sędziował Erich Lambrechts (Belgia). Mecz bez udziału publiczności. Żółte kartki: Ch. Garcia, Alaez.

“Biało-czerwoni” byli w meczu stroną dominującą, ale długo zajęło im to, by objąć prowadzenie. Wreszcie do siatki reprezentacji Andory trafił Robert Lewandowski, który w drugiej połowie podwyższył prowadzenie naszego zespołu. W 63. minucie spotkania napastnik Bayernu Monachium musiał jednak z powodu kontuzji opuścić boisko. Zastąpił go debiutujący w reprezentacji Polski, Karol Świderski, który pod koniec spotkania wykorzystał bardzo dobre zagranie Kamila Grosickiego i wpisał się na listę strzelców.

Z całą pewnością nie był to najlepszy występ zespołu Paulo Sousy, choć warto zaznaczyć, że portugalski szkoleniowiec prowadził wówczas nas zespół narodowy dopiero po raz drugi. Tym samym odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. Niestety okupione kontuzją Roberta Lewandowskiego. Zdobywca dwóch goli dla reprezentacji Polski w tym spotkaniu nie mógł kilka dni później wystąpić w arcy prestiżowym meczu na Wembley z Anglikami.

Polska – Andora. Składy drużyn

Polska

Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński (60. Paweł Dawidowicz), Kamil Glik, Kamil Piątkowski – Kamil Jóźwiak, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (73. Kacper Kozłowski), Maciej Rybus (60. Kamil Grosicki) – Krzysztof Piątek, Robert Lewandowski (63. Karol Świderski), Arkadiusz Milik (60. Przemysław Płacheta). Trener: Paulo SOUSA.

Andora

Iker Alvarez – Moises San Nicolas, Christian Garcia, Emili Garcia, Albert Alavedra – Marc Pujol (58. Jordi Alaes), Marc Rebes (87. Marcio Vieira), Marc Vales, Marc Garcia (58. Joan Cervos) – Aaron Sanchez (87. Luigi San Nicolas), Cristian Martinez (74. Alexandre Martinez). Trener: Koldo ALVAREZ.

Przebieg meczu rewanżowego

12 listopada 2021, Estadi Nacional Andorra la Vella

Andora – Polska 1:4 (1:3)

0:1 – Lewandowski, 5 min, 0:2 – Jóźwiak, 11 min, 1:2 – Vales, 45 min, 1:3 – Milik 45+2 min, 1:4 – Lewandowski, 73 min.

Sędziował John Beaton (Szkocja). Widzów 1 049. Żółte kartki: Pujol, Alaez, Vieira – Klich, Krychowiak.

Mecz w Andorze reprezentacja Polski rozpoczęła bardzo dobrze. Już w piątej minucie Robert Lewandowski dał prowadzenie naszemu zespołowi, a sześć minut później do andorskiej siatki trafił Kamil Jóźwiak. Niestety pod koniec pierwszej połowy spotkania “biało-czerwoni” rozluźnili się i rywal, po zagraniu z rzutu wolnego, zdobył bramkę. Chwilę później, za sprawą Arkadiusza Milika, Polska powróciła na dwubramkowe prowadzenie, a w drugiej odsłonie spotkania wynik meczu ustalił Robert Lewandowski.

Dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nasz zespół zapewnił sobie przynajmniej drugą lokatę w eliminacyjnej grupie I. Było to szóste i ostatnie zwycięstwo Polaków w kwalifikacyjnej kampanii do mistrzostw świata w Katarze.