Przegląd grup eliminacyjnych do Euro 2024 – analiza potencjału drużyn i ich szans na awans

polska grupa euro 2024

Eliminacje do Euro 2024 mają wyłonić łącznie 23 drużyny, które zakwalifikują się do turnieju głównego. Zasadnicza faza eliminacji ma formę standardowej fazy grupowej. Łącznie grup jest 10, a dwie najlepsze drużyny z każdej grupy uzyskają bezpośredni awans na Euro 2024. Co jasne, potencjał drużyn w poszczególnych grupach jest skrajnie odmienny. Dlatego też w przypadku niemal każdej grupy można wyróżnić kandydatów do awansu. Zapraszamy więc na krótką analizę układu sił w czasie eliminacji do Euro 2024.

Grupa A

Przegląd grup eliminacyjnych trzeba zacząć od grupy A. Tutaj sytuacja robi się bardzo ciekawa. Przed rozpoczęciem pierwszej kolejki murowanymi faworytami do wygrania grupy byli Hiszpanie. Jednak już w pierwszym meczu zanotowali oni porażkę przeciwko reprezentacji Szkocji. Choć w następnym spotkaniu Hiszpanie pewnie pokonali Norwegów (3:0), obecnie zajmują pozycję wicelidera grupy A. Z tego względu obecnie reprezentacje Hiszpanii oraz Szkocji wydają się kandydatami do awansu. Można jednak mieć pewność, że Erling Haaland zrobi wszystko, aby wraz ze swoimi rodakami powalczyć o awans.

Grupa B

Grupa B może uchodzić za grupę, gdzie łączna siła drużyn w eliminacjach Euro 2024 jest największa. Do tej grupy trafiły bowiem reprezentacje: Francji, Holandii, Irlandii, Grecji oraz Gibraltaru. Co jasne, faworytami do awansu pozostają Francuzi oraz Holendrzy. Jednak Irlandczycy lub Grecy mogą tutaj sprawić sporą niespodziankę.

Grupa C

Tutaj sprawa wydaje się bardziej klarowna. Faworytami grupy C są Anglicy oraz Włosi. Pozostałe ekipy to reprezentacje: Ukrainy, Malty oraz Macedonii Północnej. Oczywiście nikomu nie wolno odbierać szans, a zwłaszcza mając w pamięci sensację, którą sprawili piłkarze z Macedonii Północnej. W barażach do MŚ 2022 pokonali oni bowiem Włochów. Jednak czy historia znów ma się powtórzyć?…

Grupa D

Jest to kolejna dość wyrównana grupa. Faworytami do awansu są Chorwaci, a o drugie miejsce zapewne powalczą reprezentacje Walii oraz Turcji. Armenia i Łotwa wydają się mieć na to bardzo małe szanse.

Grupa E

Eliminacje Euro 2024 są ważne dla polskich kibiców głównie przez pryzmat grupy E. Tutaj od samego początku faworytami do awansu są właśnie Polacy oraz Czesi. Kibice mogą więc liczyć na to, że akurat w grupie E nie będzie niespodzianek.

Grupa F

W grupie F najwyżej stoją notowania reprezentacji Belgii. O drugie miejsce powinny z kolei walczyć drużyny narodowe Szwecji oraz Austrii. W przypadku Estonii i Azerbejdżanu prognozy nie są zbyt optymistyczne.

Grupa G

Jeżeli chodzi o grupy eliminacyjne o mniejszym potencjale piłkarskim, warto wspomnieć o grupie G. Trafiły tutaj reprezentacje: Serbii, Węgier, Czarnogóry, Litwy i Bułgarii. To właśnie dwie pierwsze reprezentacje, czyli Serbowie oraz Węgrzy są kandydatami do awansu.

Grupa H

W grupie H awans powinien przypaść Duńczykom i Słoweńcom, choć do walki mogą włączyć się także Finowie i Kazachowie. Najniżej stoją z kolei notowania Irlandii Północnej i San Marino.

Grupa I

W grupie I faworytami są Szwajcarzy, a drugie miejsce powinno przypaść reprezentacji Rumunii. Pozostałe reprezentacje (Kosowo, Andora, Izrael oraz Białoruś) mają dość niski potencjał i z tego względu awans byłby w ich przypadku dużą niespodzianką.

Grupa J

Ostatnia grupa J także ma swoich faworytów, czyli reprezentację Portugalii. O drugie miejsce powinny z kolei zawalczyć kadry: Słowacji, Islandii oraz Bośni i Hercegowiny. Z kolei drużyny narodowe Luksemburga i Liechtensteinu nie mają tutaj większych szans.